Ortodonti

Ortodontik tedavi, diş dizilimlerinin çarpık olması, çene kemiğinin ağız sağlığını bozan biçimde olması ya da daha başka sağlık problemlerine neden olabilecek şekilde yerleşik olması durumlarını düzeltmek amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemdir.

Ortodontik tedavi sürecinde diş yüzeylerine ya da diş yüzeyleri haricinde kullanılan aparatlarla diş dizilimleri hizalanır ya da çene kemiği olması gereken yere yerleştirilir. En çok bilinen Ortodontik tedavisinde, kare biçiminde diş boyutlarına uygun küçük braketler diş yüzeylerine yapıştırılır ve bu braketlere uygun, braketlere takılan, ark denilen teller kullanılır. Bu braket ve tel yardımıyla çarpık olan dişler, zamanla bir hizaya girer. Ortodontik tedavisinde,  farklı diş ve ağız problemlerine göre farklı ortodontik tedavi yöntemleri kullanılabilir.

ŞEFFAF PLAKLARLA UYGULANAN ORTODONTİK TEDAVİ NEDİR?

Telsiz ortodonti (şeffaf plak tedavisi) tedavisi, klasik metal veya porselen teller kullanılmadan, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar kullanılarak yapılan ortodontik tedavidir.Telle uygulanan ortodontiye göre avantajı oldukça konforlu olması hastanın beslenme esnasında plakları çıkarmasına olanak sunarak beslenme kolaylığı sağlaması ve sosyal ortamlarda hastamızın ağzında tellerin görünmemesidir. Ayrıca şeffaf plaklar çıkarılabilir apareyler olduğundan dolayı ağız hijyeni klasik ortodontiye nazaran daha kolay sağlanabilmektedir.