Kanal Tedavisi

Dişte meydana gelen çürümeler zamanında tedavi edilmezse, bu çürük dişin iç yüzeyine doğru ilerler ve dişteki sinirlerin iltihaplanmasına neden olurlar. Dişe bu durumda da müdahale edilmezse dişin içindeki enfeksiyon kök ucundan dışarı çıkarak çene kemiğini de enfekte etmektedir. Her iki durumda da mevcut dişe dişi ağızda tutabilmek için kanal tedavisi uygulanması gerekmektedir.

KANAL TEDAVİSİ NEDİR? KAÇ SEANSTA SONLANDIRILIR?

Dişin içindeki veya dişten kaynaklanan çene kemiğindeki enfeksiyonun tedavisi için mevcut dişin özel eğeler yardımıyla kök kanallarının şekillendirilip özel solüsyonlarla temizlenip özel materyallerle sızdırmaz bir şekilde doldurulmasıdır. Kanal tedavisinin kaç seansta sonlandırılacağı mevcut dişin kök kanalları içindeki enfeksiyon durumuna göre bir veya birkaç seansta olabilmektedir. Uygun koşullarda kurallarına uygun olarak yapılmış kanal tedavileri sonucunda mevcut diş çok uzun yıllar ağızda kalabilmektedir.

KANAL TEDAVİSİ SIRASINDA AĞRI HİSSEDER MİYİM?

Çok özel durumlar dışında uygun anestezi ile kanal tedavisi sırasında ağrı hissedilmemektedir.

KANAL TEDAVİSİNİN ALTERNATİF VAR MIDIR?

Kanal tedavisinin tek alternatifi ilgili dişin çekilip yerine implant uygulanmasıdır.Bilinen bir gerçek şudur ki en iyi implant hastanın kendi dişidir. Bu yüzden  mevcut diş üzeri restore edilebiliyorsa kanal tedavisi günümüzde en uygun tedavi seçeneğidir.