Estetik Diş Hekimliği

Eski çağlardan günümüze tüm toplumlarda bir şeyin güzel görünmesi temel isteklerin başında gelmektedir. Özellikle teknolojik ve bilimsel çalışmaların artmasıyla estetik yaklaşım her şeyde olduğu gibi sağlık alanında da ön plana çıkmaktadır. Son yıllarda bilimsel çalışmalar ve materyal alanındaki gelişmelerle birlikte estetik diş hekimliği alanında ciddi bir ivmelenme söz konusudur.

Günümüzde geliştirilen yöntem ve materyallerle birlikte diş hekimliği alanında hastalarımıza uygun yöntemlerle son derece doğal ve güzel bir görünüm kazandırılabilmektedir. Estetik diş hekimliği uygulamalarını şu şekilde sınıflandırabiliriz.

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ UYGULAMALARI

* KOMPOZİT RESOTORASYONLAR
Diş rengine uygun renk seçimi ile ağzın hem arka hem ön bölgesine uygulanan doğal diş görümüne uygun dolgu materyalleridir. Günümüzde kompozit dolgularla dişlere son derece doğal ve estetik bir görünüm kazandırılabilmektedir.
*VENEER KURON UYGULARMALARI

TAM SERAMİK KAPLAMALAR

Tam seramik kaplamalar full seramikler ve emax gibi kavramlar aynı şeyi ifade etmektedir. Özellikle ön bölge restorasyonlarda tercih edilen mükemmel estetik ve biyouyumlukta materyallerdir. Tam seramik kaplamalar dişin tüm yüzeylerini içine alan estetik kaplamalardır. Zirkonyum kaplamalara göre daha estetik bir yapıya sahiptirler.

ZİRKONYUM DESTEKLİ SERAMİK KAPLAMALAR

Zirkonyum son derece üstün özelliklere sahip estetik ve fonksiyonel materyallerdir. Ağızın tüm bölgelerinde kullanılabilecek sağlamlılığa sahiptirler. Dayanıklılıkları emaxe göre üstün özelliklerde olduğu için ağzın arka bölgelerinde daha sık tercih sebebidir. Hem emax hem zirkonyum üstün estetik özelleiklere sahip materyallerdir. emaxi üstün estetik özelliklerinden dolayı ön bölgede tercih ederken zirkonyum destekli seramik kaplamaları hem implant üstü hem arka bölgelerde de tercih edebilmekteyiz.

* LAMİNATE VENEER UYGULAMALARI (YAPRAK PORSELENLER)
Laminete veneerler emax ve zirkonyum uygulamaların aksine dişin sadece belli bir bölümüne uygulanan yaprak şeklindeki porselenlerdir. Genellikle ön dişlerin ön yüzeylerine şekil ve renk problemini giderilmek için uygulanan ve dişten minumum miktarda madde kaldırılan veya hiç aşındırılma yapılmayan son derece estetik uygulamalardır. Uygun endikasyonların varlığında dişlerden hiç madde kaldırılmaması veya sadece çok az madde kaldırılması mevcut dişin sağlığı açısından bize önemli avantajlar sağlamaktadır. Estetik ve diş dokusunun korunması bakımından son derece tatmin edicilerdir.